Tuż przed wschodem słońca pierwsi delegaci na kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy dawali znać w mediach społecznościowych, iż są w drodze do Warszawy. Nikogo z udających się na to spotkanie nie trzeba było przekonywać, że lewica wygrywa zawsze, kiedy jest zjednoczona, a przegrywa, kiedy jest podzielona. Luz i brak politycznej sztampy to świetny opis tego co działo się w warszawskiej hali EXPO 9 października 2021 r. Występ pary dj-ów w przerwie obrad podkręcił tylko dobrą atmosferę panującą na sali i utrzymał dynamikę zdarzeń. A działo się bardzo dużo. Blisko 1200 delegatek i delegatów Kongresu Zjednoczeniowego Nowej Lewicy podjęło historyczne decyzje. Zjednoczenie SLD i Wiosny stało się faktem, a współprzewodniczącymi Nowej Lewicy zostali Włodzimierz Czarzasty oraz Robert Biedroń. 

"Za 2 lata lewica będzie współrządzić” 

Za dwa lata wracamy do Sejmu i wtedy rządzimy albo współrządzimy – powiedział zaraz po wyborze Włodzimierz Czarzasty. - Musimy odsunąć PiS od władzy, ale aby tak się stało musimy niestrudzenie powtarzać każdego dnia, że kiedy PiS codziennie buduje mury, my budujemy mosty zaufania – wtórował mu Robert Biedroń.

Podczas swojego wystąpienia Biedroń zapowiedział, iż w kolejnych wyborach listy Lewicy będą skonstruowane na zasadzie suwaka, a kobiety i mężczyźni na przemian będą zajmować kolejne miejsca, ponadto 1/3 miejsc zostanie przyznana młodym ludziom. - Taką taktykę zastosowała niemiecka SPD i między innymi dlatego wygrała wybory do Bundestagu – podkreślił. 

Państwo świeckie, zielona transformacja, prawo wyboru, równość szans 

Czym odróżnia się Nowa Lewica od innych ugrupowań? - Lewica wierzy w wolność i szacunek. Chcemy budować Polskę, w której każda i każdy czuje się jak u siebie, i to bez względu na to, kogo kocha czy w co wierzy – mówił Biedroń. - Taką Polskę możemy zbudować jedynie na fundamencie równych praw. Dokładnie tak, jak jest to zapisane w Konstytucji – oświadczył. - Mówimy więc jasno: jesteśmy za prawem kobiet do wyboru, to ich prywatna sprawa – podkreślił. 

Czarzasty zapowiedział, że jeżeli Lewica będzie miała możliwość, to zlikwiduje lekcje religii w szkołach, zlikwiduje Fundusz Kościelny oraz ulgi w opodatkowaniu kleru, a także zakończenie finansowania kapelanów w instytucjach publicznych.

Mieszkania na wynajem, publiczny transport, srebrna rewolucja, dobra edukacja  

Drodzy PiS-owcy, daliście 500 Plus i myślicie, że to rozwiązuje wszystkie problemy w Polsce. Nie rozwiązuje! Nie można dać komuś 500 zł i się zwolnić ze wszelkich obowiązków - zaatakował partię rządzącą Czarzasty i jednocześnie zadeklarował, iż lewica z tego programu rezygnować nie zamierza. - Daliście ludziom 13. emeryturę i myślicie, że to zastąpi politykę senioralną. Nie zastąpi!- kontynuował. Współprzewodniczący Nowej Lewicy podkreślił, iż państwo przez nią zarządzane będzie inwestować w usługi publiczne związane z ochroną zdrowia, edukacją, czy też budową mieszkań na wynajem. Lewica będzie też wkraczać tam, gdzie kapitalizm zawodzi i nie potrafi sprostać społecznym potrzebom. - Kapitał nie rozwiąże wielu problemów społecznych. Deweloperzy nie wybudują dostępnych mieszkań dla wszystkich – podkreślił. - Lewica w sporze pomiędzy pracą a kapitałem zawsze będzie po stronie pracy. Będziemy bronić pracowników, upominać się o ich prawa pracownicze i prawo do uzwiązkowienia – oświadczył Czarzasty. 

PiS-exit albo Polexit 

Lewica będzie strażnikiem obecności Polski w NATO i Unii Europejskiej. Mówił ponadto, że jego formacja ma partnerów w UE, którzy byli obecni podczas kongresu, a którzy chcą dalszej federalizacji i integracji. - My będziemy grali w tej drużynie – zapowiedział.

Współpraca na opozycji

Obaj liderzy złożyli silną deklarację chęci współpracy z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi w Polsce i przedstawili „Paszport do Europy”, 6-punktowe minimum programowe, które ma stać się podstawą współpracy na opozycji. - W celu odspawania PiS-u od władzy musimy rozmawiać ze wszystkimi na opozycji, nawet z tymi, z którzy nie chcą rozmawiać z nami – oświadczył Włodzimierz Czarzasty. - Zadzwonimy sami, nie będziemy czekać! - dodał. 

„Paszport do Europy” 

1. PRZYWRÓCENIE PRAWORZĄDNOŚCI

2. REFORMA MEDIÓW PUBLICZNYCH

3. 7.2% PKB NA OCHRONĘ ZDROWIA

4. PUBLICZNY ŻŁOBEK I PRZEDSZKOLE W KAŻDEJ GMINIE

5. POLSKA WOLNA OD WĘGLA DO 2035 R. 

6. PAŃSTWO WOLNE OD IDEOLOGII, SZKOŁA WOLNA OD INDOKTRYNACJI

 

“Żaden człowiek nie jest nielegalny” 

Bieżąca sytuacja polityczna była komentowana nie tylko słowami, ale i akcentami, na sali wybrzmiał nie tylko „Mazurek Dąbrowskiego”, ale i również hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”. Przedstawiciele Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Młodej Lewicy wnieśli na scenę transparent z napisem: “Żaden człowiek nie jest nielegalny”. Nie tylko w ten sposób młodzi ludzie zaznaczyli swoją obecność podczas tego kongresu, Oliwia Jankowiak oraz Kacper Krakowiak mieli świetne wystąpienia, które pokazało coś co charakteryzuje ich pokolenie - silne przekonanie co do swoich ideowych wyborów. 

„Jutro jest teraz!” – założenia programowe Nowej Lewicy, kliknij w link! 

5 wartości programowych Nowej Lewicy zaprezentowali Anna Mackiewicz oraz Maciej Gdula. - Chcemy Polski współpracy, Polski zielonej, Polski europejskiej, Polski wzajemnego szacunku i troski - mówili. Podczas wystąpienia towarzyszył im kamper programowy Nowej Lewicy, którym polityczki i politycy tej formacji przez ostatnie tygodnie podróżowali po kraju, aby rozmawiać z Polkami i Polakami.

 

Delegaci na kongres Nowej Lewicy dokonali również wyboru sekretarza generalnego partii, którym został Marcin Kulasek. Obie frakcje wybrały również swoich wiceprzewodniczących. Frakcja SLD powołała na tę funkcję: Marka Dyducha, Arkadiusza Iwaniaka, Łukasza Komoniewskiego, Annę Zofię Mackiewicz, Małgorzatę Moskwę-Wodnicką, Andrzeja Szejnę oraz Dariusza Wieczorka.  

Frakcja Wiosna wybrała na wiceprzewodniczących: Krzysztofa Gawkowskiego, Anitę Kucharską-Dziedzic, Beatę Maciejewską, Wandę Nowicką, Paulinę Piechnę-Więckiewicz, Joannę Scheuring-Wielgus oraz Krzysztofa Śmiszka.  Delegaci na kongres Nowej Lewicy dokonali również wyboru sekretarza generalnego partii, którym został Marcin Kulasek. Obie frakcje wybrały również swoich wiceprzewodniczących. Frakcja SLD powołała na tę funkcję: Marka Dyducha, Arkadiusza Iwaniaka, Łukasza Komoniewskiego, Annę Zofię Mackiewicz, Małgorzatę Moskwę-Wodnicką, Andrzeja Szejnę oraz Dariusza Wieczorka.  

 

wice101021a

 

źródło: lewica.org.pl

TPL_BACKTOTOP